A KSH 2007. első két hónapjának vendégforgalmi adatait tartalmazó friss jelentése szerint idén januárban és februárban a magyarországi kereskedelmi szálláshelyek összesen 678 ezer vendéget fogadtak. Minden tíz elkönyvelt éjszaka közül nyolcat a szállodákban regisztráltak, ahol mind a vendégek, mind pedig a vendégéjszakák száma 3% körüli növekedést mutatott. A külföldi vendégforgalmat elemezve elmondható, hogy idén január- februárban 280 ezer külföldi vendég 772 ezer vendégéjszakát töltött el, főként négy - és háromcsillagos szállodákban. A külföldiek aránya a vendégek számát tekintve közel 41 százalékot, a vendégéjszakák számát alapul véve pedig 45 százalékot tett ki. Kimutatták: az öt- (0,2%-os) és a négycsillagos (6,0%-os), valamint a legalacsonyabb kategóriákban (közel 5%-os) csökkenést regisztráltak, miközben a háromcsillagos hotelek 3,4%-os növekedésről számoltak be. A wellness-szállodákban a külföldi vendégéjszakák száma 14 százalékkal bővült, de a gyógyszállodák is 2,4%-os növekedést tapasztaltak.
A belföldi vendégforgalmat 2007. január-februárban - a tavalyi adatokhoz hasonlóan - kiemelkedő növekedés jellemezte: a vendégek száma közel 6 százalékkal, a vendégéjszakák száma pedig 11 százalékot meghaladóan emelkedett. Az idei esztendő első két hónapjában 398 ezer belföldi vendég összesen 941 ezer vendégéjszakát töltött el az ország kereskedelmi szálláshelyein. Ez esetben minden tíz belföldi vendégéjszakából nyolcat szállodákban regisztráltak. A belföldi vendégéjszakák száma a négycsillagos házak esetében 10 százalékkal, a gyógy-szállodákban közel 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztrált értéket. A wellness-szállodákban a vendégéjszakák száma 12 százalékot meghaladó mértékben nőtt.
Január-februárban a kereskedelmi szálláshelyek szállásdíj-bevételei 12,7 milliárd forintot tettek ki, amely közel 12 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A szállásdíj-bevételek mellett a kereskedelmi szálláshelyek 7 milliárd forint vendéglátásból és 5,5 milliárd forint egyéb szolgáltatásból származó bevételt realizáltak. A kereskedelmi szálláshelyeken így 2007 első két hónapjában összesen 25,4 milliárd forint bevétel keletkezett, amely mintegy 9 százalékkal több mint az előző évben, miközben az ágazatban fogyasztói áremelkedés 8,7 százalékos volt.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium az általános adatok ismertetése mellett nyilvánosságra hozta az úgynevezett turisztikai célelőirányzat 2007-es 9.644,5 millió forintos keretének a felhasználási céljait. Eszerint turisztikai marketingre, a Magyar Turizmus ZRt. működésére és tevékenységére, akcióira 4.650 millió forint áll rendelkezésre. A hazai turisztikai kínálat minőségi fejlesztését szolgálva az idei évben a műemlék-gyógyfürdő pályázatokra 1,8 milliárd forint áll rendelkezésre. További hazai forrású pályázatok meghirdetésére összességében 1,39 milliárd forint áll rendelkezésre. A turisztikai infrastruktúra fejlesztésére 530 millió forintot terveznek, ebből lehet finanszírozni többek között a turisztikai desztinációs menedzsment rendszer, a tájékoztató és táblarendszer, a turisztikai kártyarendszer kialakításának feladatait. A kisvasutak turisztikai szerepét is felméreti a tárca.
|