Sok vendéglő műemléki védettség alatt álló helyiségben üzemel, újabb műszaki berendezések elhelyezése megbontaná a műemlék-jelleget, tehát a műemlékvédelmi és az egészségvédelmi szempontok nehezen, vagy egyáltalán nem egyeztethetők össze. A száz négyzetméteresnél kisebb vendéglátóhelyek esetén szinte megoldhatatlan a százszázalékos füstmentesség ? márpedig Magyarországon a vendéglők hatvan százaléka ilyen méretű.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke az anyagi kockázatról beszélt, amikor emlékeztetett a külföldön már bevezetett teljes dohányzási tilalom után tapasztalt forgalomkiesésre. Szakértők szerint ez többnyire tartósnak bizonyul, ezért ha itthon hasonló szabályok lépnének életbe, az tönkretenné a vendéglátósokat, óriási adóbevétel-kiesést okozna, és a kényszerű elbocsátások miatt növelné a munkanélküliséget. Az uniós csatlakozás után a szakma teljesítette az akkori elvárásokat: az éttermek minimum több százezer forintos beruházással gondoskodtak a dohányfüst elszívásáról. Ezt akkor az ÁNTSZ ellenőrizte, és alapvetően jónak tartotta az eredményeket; az azóta eltelt években a vendégektől is csak elvétve érkezett panasz a dohányzásra ? mondta Háber Tamás. Ezért az ipartestület a jelenlegi szabályozás fenntartását támogatja. Ez kiegészíthető lenne egy tájékoztatási kötelezettséggel, amelynek értelmében a vendéglősnek kihelyezett táblán tudatnia kellene, hogy az étterme dohányzó-e vagy sem, és ha igen, akkor hol található a dohányzásra kijelölt hely. Európában, különösen az enyhébb éghajlatú országokban, a hidegebb évszakokban sok helyütt teraszfűtő berendezésekkel igyekeznek a vendéglátóhely közelében tartani a kinn füstölő vendégeket. Idehaza egy ilyen berendezéseket forgalmazó cégnél azt az információt kaptuk, hogy a termékeik iránti keresletet egyelőre nem befolyásolják a dohányzással kapcsolatos szabályok.
Az uniós államoknak, a dohányipar képviselőinek és a fogyasztói szervezeteknek május 31-ig kell eljuttatniuk javaslataikat az Európai Bizottsághoz, hogy milyen intézkedéseket kellene tenni a dohányzás visszaszorítása érdekében. A brüsszeli testület 2008 elejére fogalmazza meg végső ajánlásait - az eddigiek ismeretében ezek a nyilvános helyen való dohányzás szigorú korlátozását célozzák majd.
(forrás: Napi Online 2007.05.29)
|