Magyarországon jelenleg negyvennyolcezer regisztrált szállodai szoba van. Ebből Budapesten tizenhatezer szoba fogad vendégeket százharminc szállodában. A fővárosban tavaly a vendégéjszakák száma elérte a hatmilliót, azaz a hazai szállodák szobafoglaltsága 58,9 százalékos volt, így egy százalékponttal elmaradt a 2005-ös esztendeitől. 2007 első három hónapjában a kihasználtság 46,5 százalékos volt, ami azonban 0,8 százalékponttal magasabb a tavalyi adatoknál.
"Európai viszonylatban egyáltalán nem alacsony a magyarországi szállodák kihasználtsága" - mondta újságíróknak Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. Vezérigazgatója. A szakember szerint szükség van új szálláshelyekre.
A következő években épülő új turisztikai látványosságok és a tervezett ötezer fős konferenciaközpont mindenképpen hozzájárulnak a vendégforgalom növekedéséhez.
A Magyar Szállodaszövetség elnöke szintén fontosnak tartja, hogy jusson uniós pénz szálláshelyek fejlesztésére. Kopócsy Andrea ugyanakkor elmondta, hogy a támogatásokra elsősorban azokban a régiókban van szükség, ahol megfelelő a turisztikai vonzerő és fejleszthető az infrastruktúra. A szövetség elnöke az új létesítmények építésén túl fontosnak tartja a meglévők fejlesztését, korszerűsítését is. Egyre nagyobb a belföldi kereslet is a három- és négycsillagos szállodák iránt.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) egyébként vitatja Brüsszel álláspontját, ám ennek ellenére a turizmusra szánt 367 milliárd forintos uniós támogatás öt-tíz százalékát átcsoportosítja a humánerőforrás fejlesztésre.
Az NFÜ azzal érvel, hogy Magyarországon kiemelt szerepe van a turizmusnak a foglalkoztatásban is. A brüsszeli tárgyalások várhatóan még ezen a nyáron lezárulnak.
(Hírforrás: MTI, Gondola 2007.06.04)
|