Az új turisztikai támogatásokat a turizmus világnapján jelentette be Bajnai Gordon miniszter, aki egy 500 millió forintos, rendkívüli országmarketing-keret azonnali megnyitását is közzétette. Mivel közeli versenytársaink sokkal többet költenek országuk reklámozására, a kormány is belátta, hogy szükség van a plusz félmilliárdra - e nélkül a 4,65 milliárd forint idei költségvetésű Magyar Turizmus Zrt. az idén 3,2 milliárdot költhetett volna marketingre. A jövő évi plusz 500 millióra is van ígéret, ha bebizonyosodik, hogy a fokozott reklámnak van mérhető hatása.
A turisztikai termék- és vonzerőfejlesztést szolgáló pályázatok október 4-én jelennek meg, összesen 58,39 milliárd forint értékben. Bajnai szerint ebből körülbelül 250 turisztikai program, látványosság létrejöttét, megújítását lehet támogatni. Novemberben 26 milliárd forint kerettel szálláshelybővítő pályázatok jelennek meg. Jövő év elején jön a 90 milliárdos csomag utolsó eleme, a turisztikai "desztinációs menedzsment" működését segítő pályázat, ötmilliárd forint kerettel. Ez egy újszerű helyi együttműködési forma, amelyben az önkormányzatok, a civilek és a gazdasági társaságok dolgozhatnak együtt a régió érdekében.
A miniszter azt is bejelentette, hogy megszülettek a műemlék fürdők megújítására vonatkozó döntések. E szerint a fővárosi Gellért és Széchenyi fürdő 550-550 millió forint, az esztergomi Szent István 400 milliós, a székesfehérvári Árpád 300 milliós támogatásban részesülhet.
A sok-sok éve ígért nagy budapesti konferencia-központ ügye a tegnapi tanácskozáson is menetrendszerűen előjött. Ujhelyi István, a szaktárca államtitkára is megerősítette, hogy uniós forrással megtámogatva kétmilliárd forint állami önrészszel tervezik egy négyezer személyes központ megépítésének támogatását. A közeljövőben várhatóan több kongresszusi beruházás is indul.
A budapesti szállodaépítési láz azt jelzi, a fővárosban nincs szükség a kapacitás fejlesztésének támogatására, ellenben vidéken még a nagyvárosokban is hiányoznak a luxushotelek.
Kovács István Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese szerint érdemes lenne elemezni, hogyan befolyásolhatja a jövőbeli fejlesztéseket a hazai és a beutazó turizmus arányainak változása. Míg ugyanis a belföldi turizmus rekordokat dönt, a külföldi turisták száma nem nő a korábbi évekének megfelelő ütemben.
(A Népszabadság és a Turizmus Panoráma közös konferenciáján elhangzott előadások anyaga a www.turizmus.com-ról letölthető.) (Forrás: Népszabadság, 2007.09.28.)
|