A magyar delegációt Dr. Kovács Miklós, az ÖTM turisztikai szakállamtitkára vezette. A rendezvényen részt vettek a magyarországi turisztikai ágazati párbeszéd munkavállalói és munkaadói szervezeteinek vezető képviselői, Dr. Várnai Zsuzsa és Dr. Niklai Ákos vezetésével.
A fórumot az EU Bizottság részéről Günter Verheugen a Bizottság alelnöke, a vállalkozásokért felelős EU főbiztos köszöntötte. Beszédében kiemelte a turizmus jelentőségét az európai gazdaságban, megerősítette a bizottság azon szándékát, hogy tovább segíti a turizmus versenyképességének javítását. Az európai turizmusnak a legjobb minőségre, legmagasabb technikai színvonal alkalmazására kell törekednie a gazdasági, szociális és környezeti fenntarthatóság elveit figyelembe véve, hogy a növekvő piaci igényeknek a legmagasabb szinten feleljen meg, fenntartva ezzel Európa turisztikai vonzerejét. Felhívta a figyelmet ennek költségeire, ami meg fog jelenni a turisztikai termékek árában, de ezt a kiemelkedő minőséggel kell és lehet ellensúlyozni. Ehhez mind európai, nemzeti és helyi szinten a turizmusban érdekeltek, hatóságok, vállalkozások és fogyasztók együttműködése és felelősségvállalása szükséges. Ennek megerősítését célozza az a közlemény, amelyet a Bizottság közvetlenül a fórumot megelőzően fogadott el, a fenntartható turizmus fejlesztésének támogatása érdekében. Ebben a Bizottság javaslatot tesz a tagállamok, illetve a szakmai szervezetek számára arra vonatkozóan, hogy milyen lépéseket tehetnek a gazdasági, szociális és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés érdekében, ami alapfeltétel Európa kulturális és természeti örökségének megőrzése szempontjából. A Bizottság által megfogalmazott javaslatokat a portugál elnökség a Versenyképességi Tanács novemberi ülésére kívánja beterjeszteni.
A Bizottság közleményében a turizmusfejlesztés gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóságának eléréséhez hét kihívást fogalmazott meg, melyek területén előrelépés szükséges: a kereslet szezonális jellegének csökkentése, a turisztikai célú közlekedés környezeti hatásainak kezelése, a turisztikai munkahelyek minőségének javítása, a turizmust fogadó közösség életminőségének megőrzése, a természeti források felhasználásának és a hulladéktermelésnek a minimalizálása, a természeti és a kulturális örökség megőrzése és az üdülés mindenki számára elérhetővé tétele.
A portugáliai fórum a fenntartható turizmusfejlesztéssel kapcsolatos bizottsági javaslatok közül az ágazat előtt álló következő három fő kihívásra adandó javaslatok megtárgyalására koncentrált: A természeti és kulturális örökség megőrzése; az erőforrások és hulladékok kezelése, illetve a vállalkozási felelősség a versenyképesség növelése és a munkahelyteremtés érdekében.
A fórumon első alkalommal került sor a Bizottság által 2006-ban kezdeményezett Kiváló Európai Turisztikai Desztináció Díj ("European Destinations of Excellence" - EDEN) átadására. Magyarországot a Magyar Turizmus Zrt. és az ÖTM Turisztikai Szakállamtitkársága által meghirdetett "Magyarország legjobban fejlődő vidéki desztinációja" című pályázat nyertese a "Természetesen Őrség" című pályamunkájával győztes Natúrpark Térségfejlesztési Kht. képviselte.
(Forrás: itthon.hu 2007.10.30.)
|