Molnár Gabriella beszélt arról is, hogy bár az elmúlt időszakban 5-10 százalékkal csökkent a Németországból érkező turisták száma, de azért még mindig ez a legnagyobb küldőország. Egyre kevesebb viszont az onnan érkező buszos turistacsoport. Viszont folyamatosan nő a környező országokból érkezők száma, a csehek, lengyelek, szlovákok, ukránok, románok, de még a britek is viszonylag sokan látogatnak hozzánk. Népszerűek a dunai hajóutak. Nem csak az amerikaiak , de európaiak is érkeznek vízi úton, de nagy gondot jelent, hogy a főváros nincs kellően felkészülve ilyen mennyiségű hajó fogadására. Sokszor két-három hajót is egymáshoz kötnek, és a vendégek egymás hajóin járnak keresztül - jegyezte meg a szakember. A MUISZ elnöke érthetetlennek nevezte, hogy az I. kerület a lakókra hivatkozva kitiltották a szállodahajókat erről a budai partszakaszról. (Ez is az oka a pesti oldal zsúfoltságának.) Az elnök szerint rendezni kellene a kerületek és a főváros közötti ellentéteket is. Idén a feltúrt Budapest sem túl vonzó, de ha jövőre elkészülnek a beruházások ez a probléma megoldódhat. Továbbra is Budapest, a Duna-kanyar és Gödöllő a legnépszerűbb célpontja a külföldi turistáknak, de a nyomukban ott van a puszta, a Hortobágy, és kedvelt Hollókő, Eger és Tokaj is, de a Nyírséget, Szabolcs-Szatmárt és a dél-keleti országrészt már kevésbé ismerik. A Dunántúlon különösen a Balaton és a gyógyvizek vonzzák a vendégeket.
A szálláshely-szolgáltatás áfa-kulcsának csökkentése továbbra is szerepel a turisztikai irányítás hosszabb távú céljai között, ugyanakkor ezt a kérdést csak a költségvetés teherbíró képességének függvényében lehet napirendre venni - írta Varga Mihály gazdasági miniszter egy képviselői kérdésre válaszolva. Egy másik, a Népszavának név nélkül nyilatkozó idegenforgalmi szakember szerint a nemzetgazdasági miniszter válaszlevele is azt bizonyítja, hogy a turisztikai és vendéglátó ágazatban az áfa csökkentésével kapcsolatos kormányzati álláspont még mindig nem enyhült. Igaz, Magyarországon a kereskedelmi szálláshelyek áfája "csak" 18 százalék, de ugyanez Ausztriában 10, Svájcban 6 százalékos és a görög kormány éppen most csökkentette a vendéglátás áfáját 23 százalékról 13 százalékra. A szakember hozzátette, a vendégéjszakák tavalyhoz képest 6,2 százalékos örvendetes növekedése ellenére a bevételek alacsonyak, a turisztikai ágazatokban a munkavállalói létszám nem bővült. Ennek oka, hogy hosszú évek óta gyenge a turizmus nyereségtermelő képessége - tette hozzá az idegenforgalmi szakember, aki egyetértett azzal, hogy egy esetleges áfa csökkentés, és az egyéb adók, elvonások mérséklése lehetővé tenné a szállodák, vendéglátóhelyek korszerűsítését, fejlesztését, de legalább ilyen fontos lenne, hogy több jól képzett, nyelveket beszélő, jobban motivált szakembert tudnának a turisztikai vállalkozások alkalmazni. Ez is vendégvonzó beruházás lehetne - jegyezte meg a szakember. Véleménye szerint mára beérett az ágazat marketing munkája, és erőteljesen növekedett a diszkont repülőtársaságokkal érkező vendégek száma, akik között egyre több a fiatal. Erre a népes, de kevesebbet költő turistára mindenképpen szükség van. A Sziget és más fesztiválok jelentős vonzerőt képviselnek, ráadásul a mai fiatalok lesznek majd a jövő nagyobb költésű turistái is.
A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) titkárát Szalay-Zala Andreát is megkérdeztük: ők hogyan látják idegenforgalmunk helyzetét. A szakember elmondta, hogy jelenleg 2500 ajánlatból választhatnak a vendégek. A falusi turisták közül a hazaiak aránya eléri a 80 százalékot, talán ezért is, mert éjszakánként reggelivel 2500-3000 ezer forintért megszállhatnak a vendégek, de több napos ott tartózkodás esetén kedvezményt is kaphatnak - ecsetelte az előnyöket a szakember. A panziók és a kuponakciók azonban még így is óriási konkurenciát jelentenek a falusi vendéglátásnak - tette hozzá Szalay-Zala Andrea. Sokan inkább választják a nem sokkal drágább wellness csomagot kínáló szállodákat is. Sajnos nálunk szinte eltűnt az Ausztriában, Németországban népszerű agrárturizmus, a legtöbb helyen nem hogy állat, de még egy veteményeskert sincs - említette a szövetség titkára. Ide lehet sorolni néhány borászatot is, ahol a pince mellett szállást is építettek. A szövetség kidolgozta a fenntartható szálláshelyek követelményrendszerét. A cél az állattartás és veteményesek visszaállítása volt a falusi turizmusba. Szeretnék elérni, hogy a házaknál kaphatóak legyenek helyi termékek, és ahol lehet az energiát megújuló forrásokból állítsák elő. A szakember elmondta azt is, hogy korábban áprilistól szeptember-októberig tartott a szezon, de most csak a három nyári hónapra korlátozódik. Ennek egyértelműen a válság, illetve a nyaralási szokások változása az oka: ma a legtöbben csak hosszú hétvégére mennek el - tette hozzá a szakember. (Forrás: Népszava, 2013.08.05.)
|